Kriptoimovina u porastu, ali i dalje vrlo rizična

Izvor: HANFA, 10.01.2025.

U studenome 2024. vrijednost određenih vrsta kriptoimovine značajno je i iznenada porasla, dosegnuvši nove rekorde. To odražava sve intenzivniji interes za kriptoimovinu i potvrđuje njezinu izrazito volatilnu prirodu. Europsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržišta kapitala (ESMA) upozorava ulagatelje da ne nasjednu na tu pompu. Potrebno je pažljivo razmisliti prije donošenja bilo kakve financijske odluke i uzeti u obzir svoje financijske potrebe i ciljeve.

Ovo se događa samo nekoliko tjedana prije početka primjene Uredbe o tržištima kriptoimovine (Uredba (EU) 2023/1114 Europskoga parlamenta i Vijeća od 31. svibnja 2023. o tržištima kriptoimovine, MiCA) na društva koja pružaju usluge povezane s kriptoimovinom. S MiCA-om će započeti nova era nadzora kriptoimovine i povezanih usluga jer tržišta kriptoimovine još uvijek nisu regulirana na razini Europske unije (EU). MiCA će poboljšati zaštitu imatelja kriptoimovine i klijenata pružatelja usluga povezanih s kriptoimovinom, kao i integritet tih tržišta.

Nova regulativa (MiCA) ne uklanja sve rizike

ESMA podsjeća ulagatelje da, unatoč novim zaštitama, inherentni rizici ulaganja u kriptoimovinu i dalje postoje. Mnoge vrste kriptoimovine izrazito su špekulativne i volatilne, a cijene su podložne naglim i ekstremnim fluktuacijama, čak i preko noći. Nedavni porast cijena određenih vrsta kriptoimovine mogao bi stoga biti samo još jedan kratkotrajni skok. Osim toga, kriptoimovina je sklona novim rizicima zbog tehnologije na kojoj se temelji.

Mehanizmi zaštite iz MiCA-e manje su opsežni od onih za tradicionalne investicijske proizvode. Iako je cilj MiCA-e jačanje zaštite ulagatelja, ona ne pruža istu razinu zaštite poput one koja je dostupna za tradicionalne investicijske proizvode. Na primjer:

  • Kriptoimovina neće biti obuhvaćena sustavima naknada štete za ulagatelje. Pravila koja obuhvaćaju tradicionalne investicijske usluge (Direktiva (EU) 2014/65/EU Europskoga parlamenta i Vijeća od 15. svibnja 2014. o tržištu financijskih instrumenata, MiFID II) zahtijevaju od investicijskih društava da sudjeluju u sustavima za naknadu štete ulagateljima. Takvi sustavi nadoknađuju štetu ulagateljima, na primjer, ako investicijsko društvo ode u stečaj i nije u mogućnosti vratiti financijske instrumente (npr. dionice) koji pripadaju ulagatelju. Za razliku od toga, MiCA klijentima pružatelja usluga povezanih s kriptoimovinom ne pruža sličnu zaštitu u obliku sustava nadoknade štete ulagateljima. Stoga, ako vaš pružatelj usluga povezanih s kriptoimovinom ne može vratiti vašu kriptoimovinu, ne postoji „sigurnosna mreža”.
  • Za razliku od pravila koja se odnose na tradicionalne investicijske usluge, MiCA ne zahtijeva od svih pružatelja usluga povezanih s kriptoimovinom da prikupljaju informacije klijenata kako bi procijenili njihovu sposobnost razumijevanja proizvoda povezanih s kriptoimovinom kojima žele trgovati.
  • Pružatelji usluga povezanih s kriptoimovinom nemaju obvezu redovito izvješćivati klijente o kriptoimovini koju drže u ime klijenata i njezinoj ažuriranoj ili tekućoj vrijednosti.

 

Isto tako, klijenti neće moći koristiti sve mehanizme zaštite odmah nakon što MiCA stupi na snagu. Većina država članica odlučila je postojećim nacionalnim pružateljima usluga povezanih s kriptoimovinom dopustiti poslovanje bez dozvole u okviru MiCA-e tijekom prijelaznog razdoblja u trajanju do 18 mjeseci nakon početka primjene MiCA-e. Posljedično, klijenti neće moći u potpunosti iskoristiti zaštitne mehanizme iz MiCA-e do 1. srpnja 2026., dok će nacionalna tijela imati ograničene nadzorne ovlasti sve dok pružatelj usluga povezanih s kriptoimovinom ne dobije odobrenje za rad. Do tog trenutka, nacionalna nadzorna tijela mogu biti ograničena samo na provedbu pravila protiv pranja novca.

Klijenti trebaju biti vrlo oprezni pri poslovanju s društvima izvan EU-a

Ulaganja u kriptoimovinu ili povezane usluge koje nude društva izvan EU-a podrazumijevaju još nižu razinu zaštite, povećane rizike od prijevara i malverzacija te ograničene mogućnosti za pravnu zaštitu (ako ih uopće ima) u slučaju sporova ili potraživanja protiv pružatelja usluga. ESMA također naglašava da ulagatelji nisu zaštićeni MiCA-om kada usluge povezane s kriptoimovinom pružaju društva koja nemaju dozvolu za rad u EU-u.

Što biste trebali znati i provjeriti

Trebali biste biti svjesni specifičnih rizika u vezi s kriptoimovinom i povezanim proizvodima i uslugama te pažljivo procijeniti jesu li ti rizici prihvatljivi s obzirom na vaše ciljeve i financijsku situaciju.

To uključuje rizik od toga da:

  • možete izgubiti sav novac koji ste uložili
  • cijene mogu brzo padati i rasti u kratkim vremenskim razdobljima
  • možete postati žrtvom prijevara, malverzacija, operativnih pogrešaka ili kibernetičkih napada, i
  • vjerojatno nećete imati pravo na zaštitu ili naknadu ako nešto pođe po zlu.

Ako razmišljate o kupnji kriptoimovine ili povezanih proizvoda i usluga, trebali biste provjeriti:

  • možete li si priuštiti gubitak cjelokupnog uloženog iznosa
  • jeste li spremni preuzeti visoke rizike
  • razumijete li značajke kriptoimovine i povezanih proizvoda i usluga koje tražite ili koje su vam ponuđene
  • jeste li u mogućnosti učinkovito zaštititi uređaje koje koristite za kupnju, pohranu ili prijenos kriptoimovine, uključujući svoje privatne ključeve
  • imaju li izdavatelji kriptoimovine u koju želite ulagati pravo nuditi takvu kriptoimovinu u EU-u

jesu li pružatelji usluga s kojima poslujete propisno ovlašteni za pružanje usluga povezanih s kriptoimovinom u EU-u.

Popratni podaci

Za daljnji kontekst ESMA podsjeća ulagatelje na izjave i upozorenja koja su izdala Europska nadzorna tijela, a koja su relevantna za pružanje proizvoda i/ili usluga povezanih s kriptoimovinom u EU-u:


Posljednja izmjena: 10.01.2025.